Ten e-mail zawiera grafiki, jeżeli nie widzisz ich obejrzyj go w przeglądarce.
17.02.2021
FIRMA ORGANIZACJA PODRÓŻY WYPRAWY Z PASJĄ PROMOCJE DOKUMENTY KONTAKT
 

Znalezione obrazy dla zapytania: learjet free pics

Ciekawostki lotnicze

Do końca 2021 r., po prawie 60 latach, kanadyjski Bombardier zakończy produkcję Learjeta, kultowej marki samolotów biznesowych stworzonej na początku lat 60. ubiegłego wieku przez Billa Leara, która szybko stała się synonimem luksusowych podróży gwiazd i potentatów biznesowych.

Learjet, to lotnicza ikona, która zapoczątkowała erę lotnictwa biznesowego w USA. W ostatnich latach udało mu się utrzymać na rynku pomimo stosunkowo niewielkiej liczby aktualizacji produktów, niepowodzenia programu Learjet 85 i zwiększonej konkurencji w segmencie lekkich odrzutowców. Learjety są montowane w zakładzie w Wichita w stanie Kansas, który Bombardier zamierza zatrzymać.

Bombardier zakończy produkcję samolotów Learjet jeszcze w tym roku, co pozwoli firmie skupić się na bardziej dochodowych samolotach biznesowych Challenger i Global oraz przyspieszy rozwój działalności w zakresie obsługi klienta. Zakład Bombardiera w Wichita będzie nadal służył jako główne centrum testów lotów i będzie kluczową częścią jej globalnej sieci usług. W Wichita Bombardier wesprze także samoloty specjalistyczne – zawierające warianty przystosowane do wykonywania    takich misji jak rozpoznanie, gaszenie pożarów czy ewakuacje medyczne.

Produkcja Learjetów zakończy się w czwartym kwartale. Firma deklaruje, że będzie kontynuować obsługę floty Learjetów będących w eksploatacji. Warto wspomnieć, że nasze rodzime Lotnicze Pogotowie Ratunkowe wybrało samoloty Learjet 75 Liberty, które wejdą do eksploatacji jeszcze w tym roku, zastępując obecnie używane samoloty Piaggio P180.

Odkąd Bill Lear założył firmę we wczesnych latach sześćdziesiątych, Learjet wyprodukował ponad 3 tys. samolotów. Pierwszy z nich – sześcioosobowy Learjet 23 – odbył swój pierwszy lot października 1963 r. Przez dziesięciolecia Learjet rozszerzył swoją ofertę o popularne modele sześcio- i ośmioosobowe, takie jak Learjet 24, 25, 31 i 35. W 1990 r. Bombardier przejął Learjet Corporation i rozszerzył linię  o modele takie jak Learjet 40, 45 i 60, a także nowoczesne Learjety 70/75, które weszły do służby  w ostatniej dekadzie. Producent chciał również zbudować Learjeta 85, model z kadłubem kompozytowym, jednak wycofał się z tego planu w 2015 r., po serii opóźnień i problemów produkcyjnych.

W produkcji obecnie pozostaje już tylko Learjet 75. Bombardier odświeżył ten model w  2019 r. wprowadzając na rynek wersję o nazwie Learjet 75 Liberty. Wersja ta weszła do służby w 2020 r. i została ogłoszona przez Bombardiera jako konkurencyjna odpowiedź na takie samoloty jak Cessna Citation CJ3+ i Embraer Phenom 300E.

Bombardier w ostatnich latach ogranicza działalność, starając się spłacić długi i zoptymalizować produkcję. Producent sprzedał swoje turbośmigłowce Q400 do De Havilland Aircraft Canada, regionalne odrzutowce CRJ do Mitsubishi Heavy Industries,      a program CSeries do Airbusa. Niedawno zakończył także sprzedaż swojej działalności kolejowej koncernowi Alstom, pozostawiając firmę wyłącznie jako producenta biznesowych odrzutowców.

Znalezione obrazy dla zapytania: learjet free pics

 
Otrzymali Państwo ten e-mail jako prenumeratorzy newslettera dla strony www.happyticket.pl Jeśli chcą Państwo zrezygnować z prenumeraty, prosimy o przesłanie e-mail'a na adres newsletter@hapyticket.pl W temat wiadomości prosimy wpisać: "Nie".
Biuro Podróży HAPPY TICKET
ul. Władysława Jagiełły 3/3; 50-201 Wrocław; tel./fax +48-71-343-44-04; e-mail: biuro@happyticket.pl
Copyright © Happy Ticket 1997 - 2015. Wszelkie prawa zastrzeżone.