Wjazd i pobyt
Na jakim dokumencie podróży można przekroczyć granicę?
- Paszport: TAK
- Paszport tymczasowy: TAK
- Dowód osobisty: TAK, ale prawdopodobnie tylko do 31.12.2025 r. – dotyczy to osób, które posiadają status osoby osiedlonej lub tymczasowo osiedlonej i mając taki status – wprowadziły dane dowodu osobistego do systemu UKVI (UK Visas and Immigration).
- Od 5 marca 2025 r. obywatele Polski objęci ruchem bezwizowym będą mogli występować o elektroniczną autoryzację podróży (Electronic Travel Authorisation – ETA), upoważniającą do wielokrotnego wjazdu do Wielkiej Brytanii przez dwa lata od wydania bądź do wygaśnięcia ważności paszportu, do którego ETA będzie przypisana (zależnie od tego co nastąpi wcześniej). Posiadanie autoryzacji ETA będzie obowiązkowe od 2 kwietnia 2025 r.
- Wymóg posiadania ETA będzie dotyczyć m.in. obywateli polskich (także dzieci), podróżujących do Wielkiej Brytanii turystycznie, w celu odwiedzin lub w celu tranzytu do innego państwa państwa (nie dotyczy osób, które nie opuszczają strefy tranzytowej)
- ETA nie będzie wymagane od obywateli polskich posiadających wizę, pozwolenie na stały lub czasowy pobyt w Wielkiej Brytanii, czy tych zwolnionych z kontroli imigracyjnej na podstawie odrębnych przepisów. Wielka Brytania postanowiła nie wprowadzać ETA w podróżach wewnątrz Common Travel Area (CTA), obejmującego Wielką Brytanię, Irlandię, Wyspę Man, Guernsey i Jersey, dlatego obywatele RP posiadający prawo pobytu w Republice Irlandii będą zwolnieni z ETA przy podróżach wewnątrz CTA. Nie przewiduje się wprowadzenia jakichkolwiek kontroli granicznych przy podróżach wewnątrz CTA, w tym na granicy między Irlandią Północą a Republiką Irlandii.
- ETA nie jest wymagane od obywateli polskich podróżujących do brytyjskich terytoriów zamorskich, np. Gibraltaru czy Kajmanów.
- Przy podróżach lotniczych posiadanie ETA będzie najpierw sprawdzać personel linii lotniczych. W początkowym okresie obowiązywania ETA (brak na razie daty granicznej) jej brak nie będzie stanowić podstawy odmowy wpuszczenia na pokład samolotu; personel linii lotniczych będzie jedynie wskazywał konieczność złożenia takiego wniosku.
- O autoryzację ETA podróżujący będą występować przez dostępną na smartfony aplikację UK ETA lub przez Internet. Z dotychczasowych doświadczeń z ETA wynika, że w większości przypadków (ale nie zawsze) autoryzacja przychodzi w ciągu kilku minut.
- Opłata za wydanie autoryzacji wyniesie 10 GBP za każdą podróżującą osobę (także dzieci). Na ukończeniu jest jednak proces legislacyjny ustawy podnoszącej wysokość opłat w obszarze imigracji, w tym zwiększenie do 16 GBP opłaty za ETA. ETA będzie dokumentem wydanym jedynie w formie elektronicznej.
WAŻNE! Autoryzacja ETA będzie powiązana z konkretnym dokumentem paszportowym, dlatego w przypadku jego utraty lub wymiany – konieczne będzie wystąpienie o nową ETA.
Czy jest wymagana pisemna zgoda rodziców/opiekunów prawnych na podróż dziecka z osobą trzecią?
By uniknąć ewentualnych nieporozumień w trakcie podróży dziecka z osobą trzecią, zaleca się by mieć z sobą pisemną zgodę rodziców/opiekunów prawnych, a najlepiej by była ona poświadczona notarialnie/urzędowo.
W przypadku, gdy rodzic podróżujący z dzieckiem posługuje się innym nazwiskiem niż dziecko zaleca się posiadanie aktu urodzenia dziecka lub aktu małżeństwa rodzica.