rodzaj wizy

Wjazd i pobyt turystyczny

Formularze

dodatkowe informacje

data aktualizacji: 11.05.2020

Wjazd i pobyt w Etiopii

 

Obywatele polscy udający się do Etiopii muszą mieć wizę na przyjazd i pobyt.

Obywatele polscy o wizę mogą wystąpić poprzez system „e-visa” dostępny pod adresem www.evisa.gov.et , jak również mogą taką wizę uzyskać na lotnisku w Addis Abebie.

Wiza turystyczna uzyskana na lotnisku kosztuje 50-100 USD, w zależności od liczby wjazdów. Z uwagi na długie kolejki, czas wymagany do uzyskania wizy wjazdowej na lotnisku sięga ok. 1 godziny. Podróżni, którzy chcą uzyskać wizę na lotnisku ustawiają się w kolejce do stanowisk wystawiających wizy, a nie do stanowisk kontroli paszportowej.

Nie ma możliwości uzyskania wizy w żadnym przejściu granicznym z krajami sąsiadującymi. Osoby planujące przekroczenie granicy etiopskiej drogą lądową mogą ubiegać się o wizę w Ambasadzie Federalnej Demokratycznej Republiki Etiopii w Berlinie (brak placówki dyplomatycznej na terenie Polski). W przypadku wjazdu własnym środkiem transportu niezbędne jest uzyskanie w Ambasadzie Etiopii stosownego pozwolenia zawierającego dokładny opis pojazdu (numery rejestracyjne, parametry silnika itd.). Ze względu na niejednolitą praktykę w zakresie wymogów co do dokumentacji pojazdu na poszczególnych przejściach granicznych Etiopii, w razie problemów z wjazdem należy nawiązać kontakt z Ambasadą RP w Addis Abebie.

Osoby małoletnie podróżujące bez rodziców powinny przedstawić ich pisemną zgodę na podróż, aby otrzymać wizę.

Przy wjeździe wymagany jest co najmniej 6-miesięczny okres ważności paszportu.

Przedłużenie wizy w Immigration Authority przy Churchill Road w Addis Abebie jest możliwe – opłata za dodatkowy miesiąc pobytu jest równa cenie wykupionej wcześniej wizy.

Kary za pobyt w kraju bez ważnej wizy są wysokie, a procedura uzyskania wizy wyjazdowej w tego typu przypadkach jest długa i uciążliwa.

Przy pobytach dłuższych niż 30 dni wymagana jest rejestracja. Meldunku dokonuje się w urzędzie imigracyjnym (wniosek, 2 zdjęcia, opłata skarbowa).

* Powyższe informacje zaczerpnięto ze strony MSZ dn 17.04.2020

Adres

Ethiopian Embassy in Berlin

Address

Boothstrasse 20a, 12207 Berlin, Germany

Tel: + 49 30-77-20-610
Fax: + 49 30-77-20-626

emb.ethiopia@t-online.de
consulberlin.eth@t-online.de

Consular Service

Monday, Wednesday and Friday
08:30 to 12:30 and 13:30 to 17:30