Cypr - słoneczna wyspa z turkusowym morzem

Dziś zapraszamy do poznania wyspy, gdzie jak podaje jeden z mitów, miała wyłonić się z piany morskiej, bogini miłości – Afrodyta …. Oczywiście tą wsypą jest Cypr:)

Położona w zachodniej części Azji, na Morzu Śródziemnym, jest trzecią co do wielkości wyspą  na tym morzu ( powierzchnia wynosi 9,3 tys) Charakteryzuje się urozmaiconą linią brzegową z turkusową, przejrzystą wodą, bogactwem zabytków z różnych dziejów wyspy – szczególnie z okresu starożytności oraz tym, że jest tu ciepło przez cały rok . Średnia temperatura wynosi 24° i  słońca tu nie brakuje 😉 Główny sezon turystyczny rozpoczyna się w kwietniu i trwa do listopada.

Na obszarze Cypru dominują tereny górzyste, jego najwyższym szczytem jest Olimbos (1951 m n.p.m.) w górach Trodos, którego stoki porasta las cyprysowy.

Tutejsza roślinność to głównie makia, czyli krzewy i niskie drzewa lub wersja uboższa – frygana , czyli krzewy i rośliny zielone, które występują na suchych i skalistych terenach. Te warunki sprzyjają uprawie:  winorośli, drzew cytrusowych, eukaliptusowych, orzechów, migdałowców, figowców, oliwek.

Na Cyprze stwierdzono występowanie aż 275 gatunków ptaków; pod tym względem państwo to zajmuje 144 miejsce na świecie.  Można tu zobaczyć m.in flamingi, ibisy błyszczące, a także pelikany. Cała wyspa jest uznana za obszar służący ochronie endemicznych gatunków ptaków lub gatunków o ograniczonym zasięgu. Warto tu odkryć miejsca do obserwacji ptaków .

Aby poznać bogactwo i różnorodność Cypru , dobrze jest wynająć samochód ( uwaga na Cyprze obowiązuje ruch lewostronny!). Pozwoli to na swobodne dotarcie do urokliwych małych miasteczek i wiosek w rejonie gór Trodos, które słyną z pięknych widoków, regionalnych wyrobów, zabytkowych cerkwi, pięknych kamiennych mostków, wodospadów, jezior. Można też przemieszczać się wzdłuż urozmaiconej linii brzegowej, otoczonej błękitną wodą  oraz dotrzeć do zabytków archeologicznych, czy tych bardziej współczesnych , obrazujących dzieje i historię wyspy.

Na Cyprze znajdują się trzy obiekty wpisane na listę UNESCO, są to:

  •  Zabytki archeologiczne w regionie Pafos, m.in. Groby Królewskie Kompleks składa się z około stu podziemnych grobowców, które wykuto w litej skale. Powstawały one pomiędzy IV w .p.n.e.  a III w. n.e. , ruiny starożytnego miasta, niezwykłe mozaiki w Domu Tezeusza i Ajona

 

  • Malowane cerkwie w regionie Trodos – 9 kościołów z okresu bizantyjskiego od XI do XVI w.  w , charakteryzujące się wnętrzami bogato zdobionymi freskami. W 2001 roku wpis rozszerzono o kościół Agia Sotira tou Soteros w miejscowości Palechori

 

  • Stanowisko archelogiczne Chirokitia, zachowały się tu pozostałości neolitycznej  osady z VI w. p.n. e

Warto zobaczyć dodatkowo m.in.:

Nikozję – stolicę Cypru, która  nadal pozostaje jedyną na świecie podzieloną stolicą, z częścią północną (turecką) i częścią południową ( grecką) , a tam m.in.: Sobór św. Jana Teologa– prawosławna katedra z XVIII-wiecznymi freskami i ikonostasem ; Meczet Selima (Nikozja Północna) – dawna gotycka katedra św. Zofii z XIII wieku, od XVI wieku meczet; Mury miejskie z XVI wieku; Muzeum Bizantyjskie – które gromadzi kolekcje bizantyjskich dzieł sztuki z terenu całego Cypru

Zamek w Kolosi – dawna twierdza krzyżowców na południowo-zachodnim krańcu wioski Kolosi, 14 km na zachód od miasta Limassol,

Zamek w Limassol  – zamek położony w pobliżu starego portu w historycznym centrum miasta Limassol  przebudowany ok. 1590 roku w okresie rządów osmańskich

Zamek w Pafos – bizantyjski zamek z XIII wieku

Kościół Agia Kyriaki Chrysopolitissa z kamieniem w Pafos, przy którym według tradycji biczowano św. Pawła

Na Cyprze powstały liczne trasy na wędrówki piesze oraz trasy rowerowe, w różnych skalach trudności – każdy znajdzie coś dla siebie:) Szlaki te zostały wytyczone i opisane z uwzględnieniem wszystkich ciekawostek jak np.  o wyjątkowej dla danego miejsca florze i faunie, wskazane są miejsca na piknik, punkty widokowe, stanowiska archeologiczne, cerkwie itp.

Najpiękniejsze z nich  znajdują się:

Parku Narodowym Akamas, położonym  na zachodnim wybrzeżu Cypru, prawdziwie malowniczej części wyspy –  zajmuje obszar o powierzchni 230 kilometrów kwadratowych, obejmujący doliny, wąwozy i szerokie piaszczyste zatoki

oraz na przylądku Kawo Greko,  który jest najdalej na południowy wschód wysuniętą częścią Cypru.  Od 1993 teren ten wraz z całym skalistym półwyspem podlega ochronie jako Etniko Dasiko Parko Kawo Greko. Znajduje się tutaj 16 km oznakowanych szlaków turystycznych, szlak do jazdy konnej i rowerowy, liczne punkty widokowe, z których podziwiać można krajobraz półwyspu, efektowne plaże i skalne urwiska z jaskiniami na brzegu morza. Klify w skałach wapiennych osiągają ok. 10 m wysokości.

Cypr posiada oczywiście liczne plaże, które słyną z różnorodności i czystości. Dodatkowo temperatura wody i jej przejrzystość zachęca do kąpieli czy snorkelingu.  Jedne z najbardziej popularnych plaż to:  plaża w Ayia Napa – ulubiona plaża młodzieży , Makronissos Beach, Zatoka figowców (Fig Tree Bay), Plaża Gubernatora – z białymi skałami i czarnym piaskiem, Petra Tou Romiou  ze słynną Skała Afrodyty, nieopodal której – według mitologii – miała się wynurzyć z morskiej piany grecka bogini miłości, Coral Bay – plaża w pobliżu Pafos, słynna z idealnie miękkiego piasku, ciepłego i spokojnego morza, pięknych panoram i nienagannej czystości .

Również amatorzy innych sportów wodnych  jak:  windsurfing, kitesurfing, żeglarstwa czy nurkowania, znajdą tu doskonałe warunki oraz liczne bazy ze świetnym zapleczem.

 

Wszystkie wyżej wspomniane atrakcje oraz bogactwo bazy noclegowej, od prostych pensjonatów po komfortowe resorty z urozmaiconym  zapleczem, czyni Cypr odpowiednim miejscem na wakacje dla każdego.:)

 

Zapraszamy serdecznie !:)

Pomożemy w rezerwacji biletów, hoteli, samochodów i ubezpieczenia:)

Happy Ticket

bilety@happytikcet.pl

hotele@happyticket.pl