Malownicze Księstwo Andory

Do jednych z najbardziej niezwykle pięknych i malowniczych miejsc w Europie należy Księstwo Andory, usytuowane w Pirenejach, pomiędzy Hiszpanią i Francją. Kraj jest całkowicie pokryty górami,  jego  średnia wysokość terenu wynosi 1996 m n.p.m.  Najwyższym punktem w państwie jest szczyt góry Pic Alt de la Coma Pedrosa (2946 m n.p.m.), najniższym zaś Riu Runer – 840 m n.p.m

Warto nadmienić, że to pirenejskie księstwo ma jeden obiekt z listy światowego dziedzictwa UNESCO, to dolina lodowcowa Madriu-Perafita-Claror, która jest położona w wysokich partiach Pirenejów , w południowo-zachodniej części Andory.

Naturę  potraktowano tu jako dobro, na którym oparto turystyczną potęgę Księstwa Andory.  Wytyczono wiele tras narciarskich, rowerowych ( czasem tędy przebiega odcinek górski jednego z etapów Tour De France), konnych, wspinaczkowych, ścieżki górskie, tory saneczkowe i pola golfowe. Wiele terenów zachowano jednak w stanie dzikim, dbając o charakterystyczną dla Pirenejów faunę i florę.

Takie usytuowanie Andory i jej przygotowane zaplecze, powoduje, że jest to idealne miejsce dla tych, którzy lubią aktywność, zapierające dech w piersiach górskie krajobrazy i malownicze, turystyczne miasteczka.

Znajdują się tu trzy główne ośrodki narciarskie: Grandvalira, Vallnord i Naturlandia, ich łączna długość tras wynosi 318 km. Stoki położone są na wysokości od 1710 do 2640 m n.p.m.

Należy tu wspomnieć, że właśnie narciarstwo jest  sportem narodowym Andory, oraz fakt, że 29 listopada 1965 zostało uznane “sportem o znaczeniu narodowym”

Osoby początkujące lub traktujące narciarstwo bardziej rekreacyjnie znajdą tu szerokie i łagodne stoki, na których można się cieszyć długimi zjazdami, bez lęku o rozwinięcie nadmiernej prędkości😊 Natomiast dla osób szukających wyzwań i tzw. ”adrenaliny”,  obszar ten oferuje trasy trudne oraz rozległe tereny do jazdy poza trasami i wyprawy heliski. Również dla najmłodszych przygotowano najwyższej klasy snow-parki oraz jedyny w swoim rodzaju narciarski park rozrywki, tak zwany „snow club”, zapewniający zabawowe formy nauczania narciarstwa dla dzieci.

Po dniu spędzonym na aktywnościach, warto wybrać się na wycieczkę do stolicy Andory.  Andora la Vella , jest najwyżej położoną stolicą w Europie, leży na wysokość 1023 m n.p.m. , przy okazji to również popularny kurort narciarski . Tu znajduje się także Caldea Thermal SPA – park wodny na bazie gorących wód geotermalnych – jedno z największych górskich Spa w Europie.

Oczywiście w mieście nie brakuje licznych, hoteli, restauracji, sklepów i centr handlowych. Warto przypomnieć, że  Andora nadal jest strefą wolnocłową i dzięki temu, wile produktów, takich jak, markowe ubrania, perfumy, sprzęt elektroniczny, sportowy i również alkohol, kupimy tu o wiele taniej niż w innych krajach Europy.

Zatem powodów jest wiele dla , których warto wybrać się do tego niewielkiego kraju o wielkich możliwościach 😊

 

Zapraszamy do kontaktu z nami:)