Niezwykła wyspa Malta

Malta to niezwykle interesujące i piękne wyspiarskie państwo-miasto położone na Morzu Śródziemnym w południowej części Europy, w odległości ok 80 km na południe od Włoch. Należy do niej cały archipelag Wysp Maltańskich ( główne wyspy: Malta, Gozo, Comino, mniejsze wysp m.in.Wyspa Manoela, Cominotto, Wyspa Św. Pawła oraz szereg mikrowysepek)  jednak większość ludności decyduje się na mieszkanie na głównej wyspie, w zespole miejskim Valletty, która jest stolicą Malty. W 2018 r. to właśnie Valletta była Europejską Stolicą Kultury.

Historia Malty sięga tysięcy lat, jej cywilizacja zaczęła rozwijać się już ponad 7000 lat temu. Megalityczne świątynie, które zaczęto budować tu około 3600 r. p.n.e. są najstarszymi stojącymi budowlami w Europie, jak również  jednymi z najstarszych na świecie, są starsze niż piramidy w Egipcie. Odkrytych budowli jest ich kilkanaście z czego siedem z nich wraz z Hypogeum Ħal-Saflieni ( podziemna budowla z około 2500 roku p.n.e) zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Kolejne wieki to czas panowania tu  m.in. Fenicjan i Kartaginy, Starożytnego Rzymu, Arabów, Hrabstwa i Królestwa Sycylii , Zakonu Maltańskiego oraz Wielkiej Brytanii . Dzieje wysp maltańskich odzwierciedlają się w kulturze, języku i architekturze, czego przykładem jest Valletta z 320 zabytkami. To miasto jest jednym z najbardziej zagęszczonych obszarów zabytkowych na świecie i jest również wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Malta na swej długiej liście zabytków, które warto zobaczyć mieści : wspomniane obiekty prehistoryczne oraz bogactwo zabytków późniejszych. Należą do nich kościoły ( większość zbudowana pomiędzy XVI  a XX wieku.), np przepiękną  Konkatedra świętego Jana w stolicy , gdzie można zobaczyć dwa obrazy słynnego włoskiego malarza z okresu baroku , Caravaggia:  Ścięcie św. Jana Chrzciciela oraz Św Hieronim pisząc.

Pozostały również przepiękne pałace, jak np. Pałac Wielkiego Mistrza– zabytkowy pałac w Valletcie, w którym mieści się urząd prezydenta. Oryginalny pałac, zbudowany został 1571, był siedzibą Wielkiego Mistrza Zakonu Maltańskiego  Św. Jana. Jest on  otwarty dla zwiedzających od poniedziałku do niedzieli, lecz gdy pełni ważne funkcje państwowe budynek jest zamknięty. W zbrojowni pałacu znajduje się jedna z największych kolekcji broni okresu Kawalerów Maltańskich.

Jako zabytki pozostały również zajazdy, które wybudowane były w XVI wieku i stanowiły miejsce zamieszkania rycerzy Zakonu Maltańskiego z różnych części Europy. Do dzisiejszych czasów zachowało się dziesięć budynków mi.in : Zajazd Kastylijski, Zajazd Prowansalski, Zajazd Włoski, Zajazd Aragoński czy Zajazd Bawarski.

Znajduje się tu również około dwudziestu fortów, większość z nich powstała na podstawie wielokąta, kilka powstało na podstawie gwiazdy. M.in. jednym z pierwszych zbudowanych fortów jest Fort Saint Elmo z XVI w. , który brał udział w słynnej obronie podczas Wielkiego Oblężenia Malty w 1565 roku.  Zobaczyć można także  23 historyczne  wieże obserwacyjne będące częścią fortyfikacji Malty, tak jak np.Wieże Wignacourta z początku XVII w.

Na Malcie istnieje ponad czterdzieści muzeów. Obejmują one eksponaty od czasów prehistorycznych po okres II wojny światowej. Są tu również muzea tematyczne m.in.Narodowe Muzeum Archeologii, Narodowe Muzeum Wojny, Malta Aviation Museum to muzeum lotnictwa, obejmuje trzy hangary wraz z historycznymi samolotami.

Linia brzegowa tego kraju jest całkiem urozmaicona, kryją się tu liczne zatoki i półwyspy, można tu znaleźć różnego typu plaże od piaszczystych łagodnych po skaliste klifowe. To doskonałe miejsce do uprawiania wszelkiego rodzajów sportów wodnych z nurkowaniem na czele. Nadmorskie kurorty i większe, piaszczyste plaże znajdują się głównie w północnej części Malty. Obecnie osiem plaż na Malcie uzyskała prawo do używania znaku Błękitnej Flagi . Największą plażą na Malcie jest plaża nad zatoką Mellieħa Bay, jest piaszczysta o długości około kilometra.

Do naturalnych atrakcji , które warto zobaczyć należą m.in. :

Blue Grotto system podziemnych korytarzy tuż nad taflą morza, gdzie popularne są spływy łodzią;

Calypso Cave i Tal-Mixta Cave to słynne wysoko położone jaskinie, z których rozpościera się widok na morze;

Wied il-Mielah Window i  Marks & Dukes Window to naturalne mosty skalne, przez które przepływa woda morska (do marca 2017 roku istniał trzeci most skalny, Azure Window, jednak uległ on całkowitemu zawaleniu na skutek erozje naturalne);

Blue Lagoon to cieśnina między wyspami Comino i Cominotto – jej krystaliczne wody i odosobniona lokalizacja sprawiają, że jest jedną z ważniejszych atrakcji turystycznych Malty;

Blue Hole to morskie jezioro o głębokości 15 metrów i szerokości 10 metrów-  pod wodą, Blue Hole jest połączony tunelem na otwarte morze;

wspomniane wcześniej klify, które są niezwykle imponujące, ich wysokość dochodzi miejscami do 130 m n.p.m.  Głównymi pasmami klifów w archipelagu są klify Dingli oraz klify Ta’ Ċenċ. Maltańskie klify są na liście wstępnej światowego dziedzictwa UNESCO.

Nie brakuje tu też parków atrakcji jak m.in.:  Mediterraneo Marine Park- morski park rozrywki, której jedną z części parku jest delfinarium; Bird Park Malta -ptasi park, Malta National Aquarium to akwarium publiczne o powierzchni łącznej 20 000 m²; Aquaprak  – Splach&Fun Water Park , w którego skład wchodzą baseny, zjeżdżalnie i inne atrakcje wodne; Sant’Antnin Family Park to park rodzinny obejmujący miejsca piknikowe, place zabaw dla dzieci, siłownię na wolnym powietrzu, ścianki do wspinaczki skałkowej, dwa labirynty i amfiteatr.

Malta to kraj rozwinięty o bardzo wysokim wskaźniku rozwoju społecznego, dobrej jakości życia oraz wysokim wskaźniku zadowolenia z życia . Należy do Unii Europejskiej , obowiązującą walutą jest euro . Językami urzędowymi są maltański i angielski

Jest najdalej na południe wysuniętym państwem Europy, leży w strefie klimatu subtropikalnego typu śródziemnomorskiego, który charakteryzuje się krótkimi, bardzo łagodnymi zimami i długim okresem z letnimi temperaturami oraz 300 dniami słonecznymi rocznie.Według rankingu International Living, Malta jest państwem z najlepszym klimatem na świecie. Valletta, stolica Malty, jest najsłoneczniejszą miejscowością w Europie.

I na koniec coś o kuchni lokalnej – obce wpływy odgrywają znaczącą rolę w maltańskiej kuchni. Bliskość Włoch  rozpowszechniła na Malcie potraw z makaronu , po Brytyjczykach zostały steki, szarlotka  i smażona ryba z frytkami . Autentyczne maltańskie potrawy należą do kuchni śródziemnomorskiej. Popularna jest tu zupa rybna – aljotta oraz bulion wołowy ( brodu) z dodatkiem selera, kabaczka i rzepy. Oczywiście długa jest lista potraw z ryb i owoców morza jak np: grilowane kalmary, homar, kałamarnica, granik, krewetki. W menu tradycyjnym jest również Fenek biz-Zalza , czyli potrawa z królika z dodatkiem cebuli, ziół i wina.

Specjalnością Wyspy Gozo jest Ġbejna, czyli owczy ser, który podaje się świeży, podsuszony lub przyprawiony, a tradycyjny chleb maltański, to ftira, zrobiony na zakwasie, w formie pierścienia, przeważnie jedzony z nadzieniem

Na Malcie można kupić rodzime, pyszne wina i piwa 🙂 Popularny tu jest Farson’s Shandy – połączenie piwa i lemoniady. A  najbardziej charakterystyczny napój to Kinnie – napój gazowany z gorzkich pomarańczy.

Zapraszamy do poznania Malty, ten kraj trzeba koniecznie zobaczyć 🙂

Z przyjemnością pomożemy przy organizacji przelotu oraz doborze hotelu 🙂

Zespół Happy Ticket:)