Słoneczne i wyjątkowe miasto Palermo

Malownicza lokalizacja nad zatoką Palermo (Morze Tyrreńskie), u podnóża wapiennego masywu Pellegrino, mnogość zabytków z różnych czasów , lokalna przysmaki m.in. słynne street food , wąskie uliczki, ciekawe zaułki, targowiska w centrum miasta z bogactwem owoców i nie tylko, port ze starymi łodziami pomalowanymi różnobarwnymi odcieniami oraz pięknymi jachtami, mili ludzie oraz doskonały punkt do rozpoczęcia zwiedzania również całej wyspy, czyni Palermo miejscem, którego koniecznie trzeba odwiedzić😊

Dodatkowo miasto to,  jak i cała Sycylia, może pochwalić się tym, że jest tu zielono przez okrągły rok. Zimy są  tu łagodne, a lata ciepłe- gorące, czyli idealne miejsce na wakacje:)

Dzieje Palermo są burzliwe, wiąże się to z faktem, że panowanie nad nim często ulegało zmianie, co wpłynęło na jego charakter i wygląd.  Korzenie miasta sięgają czasów starożytnych  – VIII w. p.n.e, gdzie żyli tu Fenicjanie. Kolejne losy były związane m.in. z Bizancjum  VI w., z Arbami IX w. –  był to czas rozwoju i splendoru Palermo;  XI w. z Normanami, kiedy to powstał tu wyjątkowy styl w sztuce, nazywany arabsko-normańskim, którego liczne przykłady możemy podziwiać do dziś. Warto wspomnieć również o okresie panowania Aragończyków, ponieważ wówczas  powstały tutejsze piękne barokowe budowle, jak np. Fontanna Pretoria czy Plac Quattro Canti.

A sama zaś Sycylia ( w tym Palermo) , finalnie weszła w skład Włoch w 1861 r.

Charakter miasta, jego zabudowa , klimat i smak odzwierciedla te wielowiekowe dzieje. Spacerując uliczkami, które udekorowane są kłączami wijących się barwnych kwiatów bugenwilli, krzakami oleandrów, hibiskusów, idziemy śladami jej barwnej historii .

Można tu zobaczyć m.in. :  pozostałości murów rzymskich, punickiej nekropolii,

Pałac Królewski zwany Pałacem Normanów, gdzie mieści się wyjątkowo piękna – Cappella Palatina ( na liście UNESCO)– pierwotnie prywatna kaplica urządzona dla króla Sycylii Rogera II . Architektura i wystrój świątyni łączą elementy normańskie, bizantyjskie, arabskie i sycylijskie. Znajdują się również cudowne mozaiki z XII w wykonane przez artystów sprowadzonych z Bizancjum. Każdy szczegół kaplicy zachwyca swą misternością i pięknem wykonania.

Kościół San Cataldo ( na liście UNESCO)– kościół rzymskokatolicki  z XII , wzniesiony został w stylu łączącym elementy architektury romańskiej i arabskiej.  Jedyną dekoracją wnętrza jest XII-wieczna mozaika ułożona na posadzce budynku. Świątynia zwieńczona jest trzema mauretańskimi kopułkami. Od 1937 świątynia należy do Zakonu Rycerskiego Grobu Bożego w Jerozolimie.

Ponte dell’Ammiraglio ( na liście UNESCO) – średniowieczny, kamienny most wzniesiony w XII w nad rzeką Oreto

Katedra w Palermo (na liście UNESCO)  – kompleks architektoniczny z XI/ XII w, cechuje go bogactwo różnych stylów, w związku z licznymi zmianami  i pracami renowacyjnych, z których ostatnia miał miejsce w XVIII wieku. Tu znajduje się grobowiec  m.in. cesarza Fryderyka II Hohenstauf oraz skarbiec i krypty . Dodatkową atrakcją jest możliwość wejścia na dach Katedry, co daje możliwość zobaczenia miasta z innej perspektywy:)

Kościół San Giovanni degli Eremiti  ( na liście UNESCO) – jest arcydziełem architektury średniowiecznej, posiadający wyraźne cechy architektury normańskiej i arabskiej,

Kościół Santa Maria dell’Ammiraglio, znany również jako La Martorana (na liście UNESCO)– zabytkowa konkatedra eparchii Piana degli Albanesi – Kościół katolickiego obrządku bizantyjsko – włoskiego.  Zakonnice z La Martonara zasłynęły wynalazkiem pasta reale – popularne na całej wyspie marcepanowe słodycze w kształcie owoców,

Castello della Zisa (na liście UNESCO)– arabsko-normański zamek, którego budowę rozpoczęto w XII w, powstał jako letnia rezydencja dla królów normańskich,

Katakumby Kapucynów w Palermo – to miejsce, gdzie znajduje się około 8000 mumii , zarówno osób duchownych, jak i świeckich. Pierwszych zmarłych pochowano tam w XVI w, zaś jedną z ostatnich tam pochowanych osób była dwuletnia dziewczynka, która spoczęła w katakumbach w latach 20 XX w. Zmumifikowane ciała są w całości ubrane.

Wielbiciele kultury powinni koniecznie odwiedzić Teatro Massimo – trzecią pod względem wielkości (zaraz po Paryżu i Wiedniu) operę w Europie

Międzynarodowe Muzeum Lalek im. Antonio Pasqualino, założone w 1975 roku , które przechowuje ponad 5000 przedmiotów, w tym marionetki, maroty, marionetki, marionetki cieni. Znajduje się wśród nich największa i najbardziej kompletna kolekcja pupi z Palermo, Katanii i Neapolu, wykorzystywana w Opera dei pupi, czyli tradycyjnym sycylijskim teatrze lalek.  Zostało ono ogłoszone przez UNESCO „Arcydziełem ustnego i niematerialnego dziedzictwa ludzkości” w 2001.

Wymienione powyżej atrakcje Palermo , to tylko ich część, a lista możliwości sprawia, że chętnie się tu wraca:) Oczywiście Palermo można być również miejscem startu, do odkrywania uroków całej Sycylii!:)

Na koniec , koniecznie należy wspomnieć o lokalnych  potrawach , których smaki można poznać w tutejszych restauracjach. Doskonałe są dania rybne czy z owoców morza oraz typowe lokalne dania , jak np.  makaron z sardynkami  czy  caponata z bakłażanem.

Można też poddać się panującym tu trendom i skorzystać ze słynnego street food, który cieszy się dużą popularnością, a typowe dania to m.in.:

arancini , czyli smażone kule z ryżu  – np.  z mięsem i serem.

crocche – jest to rodzaj małych, ziemniaczanych kotlecików, które  panierowane są w bułce tartej

panino con la milza, czyli  bułka z sezamem z nadzieniem ze śledziony

moffolette , są to podpłomyki pieczone w piecu, serwowane  z różnym nadzieniem

A co potem;)?  – doskonała tutejsza kawa, a do niej deser np.: cannoli (rurki z kremem z serka ricotta), casattę,  słodkie torrone przyrządzane z migdałów, pasta reale lub dla ochłody lody czy słynną granitę, czyli tradycyjny sycylijski mrożony deser na bazie kawy lub soków owocowych:)

 

Zapraszamy na słoneczny wyjazd do Palermo i na całą Sycylię!:)

Chętnie pomożemy przy rezerwacji przelotu, hotelu, wynajęciu samochodu i zakupie ubezpieczenia:)

Happy Ticket:)

bilety@happytikcet.pl