Nadmorskie i słoneczne miasto Zadar

W raz z nowym rozkładem lotu proponujemy podróż do chorwackiego Zadaru, który jest malowniczo położony nad Morzem Adriatyckim.

To miasto samo w sobie posiada liczne atrakcje i możliwości poznania ciekawych miejsc. Spacerując po nim odkrywamy jego dzieje ( historia miasta sięga IV w p.n.e.), zabytki, które opowiadają jakie znaczenie miało, pod jakim panowaniem było, ale również jak zmieniało się przez wieki.

Można tu zobaczyć m.in.:

-rzymskie forum i ruiny budowli rzymskich,

-kościół św. Donata z IX w. w stylu przed romańskim, który jest najbardziej charakterystycznym zabytek miasta, do jego budowy użyto kamieni z rzymskiego forum.

-romański kościół św. Chryzogona

-z przełomu XII/ XIII w. romańska katedra św. Anastazji, której fasada uważana jest za najpiękniejszą w Dalmacji

-kościół NMP z charakterystyczną dzwonnicą z początku XII w.

-bramy (Portowa i Lądowa) oraz mury miejskie Zadaru z XVI wieku

-kościół św. Szymona ze srebrnym sarkofagiem świętego

-Morskie Organy, konstrukcja w północno-zachodniej części promenady, która w nietypowy sposób wykorzystuje siły natury. Ten architektoniczny instrument muzyczny składa się z licznych stopni schodzących ku wodzie, gdzie wybudowany został  system rur o różnych wymiarach, z dolotem ukrytym pod wodą. Specjalne gwizdki, umieszczone w rurach wydają odpowiedni dźwięk, gdy dochodzi do nich morska fala

-Powitanie Słońca, czyli okrągła instalacja na promenadzie, która zrobiona jest z solarnych płyt. Wieczorami płyty emitują wielobarwne, spektakularne światło.

Zadar dodatkowo jest położony blisko względem innych atrakcji w Chorwacji jak np.:

-Parku Narodowego Krka ( ok 80 km)

-Parku Narodowego Jezior Plitwickich ( ok 120 km)

-Parku Narodowego Paklenica ( ok 55 km)

-Nin ( ok. 20 km) – miasteczko, kiedyś pełniło funkcję rezydencji królewskiej oraz ośrodka koronacyjnego królów Chorwacji. Jego starówka położona  jest na niewielkiej wyspie (ok. 500 m średnicy), która połączona jest ze stałym lądem dwoma mostami. To miejsce słynie także z piaszczystych plaż:)

-Šibenika ( ok 70 km )-  które jest najstarszym miastem rodowym Chorwatów położonym nad Adriatykiem, z przepiękną starówką

Z Zadaru odbywają się także morskie wycieczki/ rejsy do: Parku Narodowego Wysp Kornati, na wyspy Pag czy Dugi Otok . Można tu również wynająć żaglówkę i udać się w rejs żeglując od wysepki do wysepki po krystalicznie czystym błękitnym morzu , zaglądając do malowniczych zatoczek:)

Oczywiście Zadar i okolice dają okazję również okazję do uprawiania innych sportów wodnych, jak: jazda na nartach wodnych, skuterach wodnych, pływanie kajakami, nurkowanie z akwalungiem i snorkelling:)

A wieczorem w restauracjach, można posmakować doskonałych dań  z owocami morza i nie tylko!:)

Polecamy! Zapraszamy!

Chętnie pomożemy w organizacji podróży!:)

Happy Ticket

turystyka@happyticket.pl