Królestwo Kawy

Dla wielu osób poranek łączy się z filiżanką aromatycznej kawy, która wspomaga, uprzyjemnia pierwsze chwile nowego dnia. Jej zapach, smak relaksuje uspokaja, a z drugiej strony pobudza i dodaje energii do podejmowania działania – wprowadza  harmonie 😊

Nazwa kawy pochodzi prawdopodobnie od arabskiego kahwa. Do większości języków europejskich przeniknęła poprzez tureckie słowo kahve i utworzoną od niego włoską nazwę caffè. Drugą prawdopodobną etymologią nazwy kawa jest nazwa etiopskiego miasta Kaffa, dziś – Kefa.

Jest napojem, który sporządza się z palonych, a następnie zmielonych lub poddanych instantyzacji ziaren kawowca , najczęściej w wersji na gorąco. Kraj pochodzenia kawy to Etiopia, gdzie owoce kawowca wykorzystywane były już w I tysiącleciu p.n.e. Spożywano je gotowane z dodatkiem masła i soli.

Podaje się, że w XIII lub XIV wieku przywiezione zostały przez kupców arabskich do Jemenu, który do dziś dostarcza najdroższą kawę. Prawdopodobnie tam opracowano metodę preparowania nasion przez prażenie i wytwarzanie z nich napoju, który Beduini rozpowszechnili w całej Arabii, a wraz z ekspansją arabską zwyczaj picia kawy rozpowszechnił się na całym Bliskim Wschodzie

W Europie pojawiła się około XVI wieku, najpierw na Wyspach Brytyjskich, a wiek później, XVII w na kontynencie. Na przełomie XVII/XVIII w. wraz z zapotrzebowaniem na kawę, wielkie potęgi kolonialne: brytyjska, holenderska, francuska rozpoczęły uprawę kawowca w swoich koloniach. I tak powstały plantacje na Cejlonie, Indiach, Jawie i stąd na całym Archipelagu Sundajskim, Martynice, Gujanie Francuskiej.

Ciekawostką jest pojawienie się uprawy kawy w Brazylii. W roku 1719 Portugalczycy  wykradli z Gujany sadzonki i założyli pierwsze plantacje właśnie w Brazylii, fakt ten zmienił społeczną sytuację , ponieważ od roku 1800 kawa, zmieniła się z używki dla elit w ogólnodostępny napój dla każdego. Przez długi czas Brazylia pozostawała głównym producentem na rynku kawy. Dopiero w kolejnych latach polityka utrzymywania wysokich cen dała możliwość zaistnienia kolejnym państwom: Kolumbii, Gwatemali, Indonezji.

Do Polski kawa dotarła pod koniec XVII wieku z południa, od panujących nad Mołdawią Turków. Początkowo kawę pito na wzór wschodni, czyli bez żadnych dodatków. Szybko zaczęto jednak dodawać m.in. mleko, słodką śmietankę, cukier, a nawet sól. Pod koniec XVIII wieku mocna kawa „po polsku”, pita z wyborową tłustą śmietanką, wśród cudzoziemców dorównywała sławą naszemu chlebowi. Dla odróżnienia kawę słabą zwano „niemiecką” lub „śląską”. Czarną kawę pijano już tylko w czasie postów celem umartwiania się.

Ogromna ilość plantacji kawy, stref geograficznych, krajów, w których produkuje się kawę, sposobów upalania i przyrządzania naparu gwarantuje nam mnogość smaków i aromatów.

Dla koneserów i tych, którzy lubią się napić dobrej kawy, możemy zarekomendować sklep: ISC Andrzej Szeja , która specjalizuje się w tym temacie. Doradzą , wskażą i pomogą w doborze tej najlepszej dla Państwa kawy – oferta i kontakt: https://bluedogcafe.eu/

Kawa cieszy nasze podniebienie, a dzięki zawartości kofeiny pełni rolę stymulującą. Pobudza nasz organizm, zwiększa sprawność myślenia, znosi zmęczenie psychiczne i fizyczne.

Zatem nie ma to jak kubek doskonałej  kawy😉